zasady

dojo kun

Kodeks Dojo

1.Dołóż wszelkich starań, aby właściwie ukształtować swój charakter.
2.Chroń drogę szczerości i rzetelności.
3.Stosuj się do obowiązujących zasad etykiety.
4.Przygotuj się duchowo do wytężonej pracy.
5.Nie dawaj się ponieść nerwom.

kute shugyosha-no kokoro-e

Podstawowe zasady treningu

1.Przygotuj się psychicznie do zgłębiania tajników wybranej przez siebie sztuki
Bądź pokorny i pozbądź się wszelkich uprzedzeń, gdy prosisz o naukę. Bez protestu przyjmuj nauki. Tylko w ten sposób unikniesz złych przyzwyczajeń i nawyków.
2.Zachowaj właściwy stosunek do nauczycieli i współuczniów
Bądź uprzejmy i posłuszny wobec Mistrza i instruktorów. Bądź przyjazny dla swoich kolegów, nawet tych, którzy mają mniej doświadczenia. Dąż do osiągnięcia pokory.
3.Trenuj umysł
Bądź wytrwały. Zachowasz zdrowe, jędrne ciało, jeżeli z odpowiednim nastawieniem i bez strachu podejdziesz do treningu.
4.Chroń innych
Bądź wojownikiem, walczącym o pokój i wolność na świecie. W tym celu posługuj się zasadami moralności i rozwoju ducha, poznanymi na Drodze Karate.
5.W codziennym życiu wystrzegaj się przemocy
Nie bądź powodem kłótni i bójek.
6.Ucz się systematycznie
Pogłębiaj wiedzę, przechodząc od rzeczy łatwych do trudniejszych. Pamiętaj, że gdy zdobędziesz więcej doświadczenia, będziesz musiał poświęcić więcej czasu na trening. Nie śpiesz się i nie wykonuj nieprzemyślanych ćwiczeń. Zachowuj umiar.
7.We właściwy sposób korzystaj z pomocy urządzeń treningowych
Używaj makiwary i innych urządzeń treningowych. Ćwicz ciosy, kopnięcia i właściwą postawę. Bądź cierpliwy i pilnie trenuj kata oraz formy walki. Nie oczekuj natychmiastowych wyników.
8.Waga ćwiczenia kata
W przeszłości, jedno kata trenowano co najmniej przez trzy lata. Dawno temu, jeden ze znanych mistrzów poświęcił aż dziesięć lat na trening jednej wybranej formy. Nie łudź się, że zgłębiłeś całą dostępną wiedzę. Fałszywa duma ma zły wpływ na rozwój osobowości, psuje charakter i technikę walki. W tym aspekcie, staje się trucizną dla świata.
9.Poznaj jak najwięcej technik samoobrony
Nie ćwicz wyłącznie jednej, ulubionej techniki, z pominięciem innych, bo w ten sposób sam stworzysz wyłom w swojej linii obrony. Uważaj, aby zbytnio nie poddać się tylko teorii lub tylko technice. To także słabość.
10.Pozbądź się wątpliwości
Gdy czegoś nie wiesz – bez obaw pytaj Mistrza lub instruktora. Zawsze i wszędzie powinieneś dokładnie znać cel i formę ćwiczeń.